Merak Edilenler

En çok sorulan soruları sizin için cevapladım.

Bir web sitesi açmak istediğinizde karşınıza çıkacak iki kelime; domain ve hosting. Bir web sitesi açtığınızda insanların size ulaşması için murattanbay.com gibi bir adresiniz olmalıdır. Bu adrese domain denir. Domain yıllık alınan bir hizmettir.

Hosting internet sitenizdeki dosyaları barındırmak için bir sunucuda kiraladığınız alandır. Belirli bir ücret karşılığında sunucunun bir bölümü size ayrılır ve internet sitenizin dosyaları o alana yüklenir. Alan adı hostinge yönlendirildiğinde domain adınızı yazan insanlar hosting içerisinde barındırdığınız internet sitesine ulaşır.

Eğer ücretsiz websitesinden kasıt başka bir sitenin alt alan adı olarak bir sayfa açmaksa evet, açılabilir. Bunun için Google'da arama yaparsanız bu hizmeti veren birçok site bulabilirsiniz.

Eğer gerçek manada web sitesi açmaktan bahsediyorsak ücretsiz web sitesi açmak imkansızdır. İnternet sitesi açmak için öncelikle bir alan adınız olmalıdır. com uzantılı bir alan adı yaklaşık olarak yıllık 70 ₺ - 80 ₺ civarındadır. İkinci olarak internet sitenizi yayınlamak için bir firmadan hosting hizmeti almanız gerekmektedir. Hosting hizmeti aldığınız yere göre yıllık 50 ₺ - 100 ₺ civarındadır. Daha da yüksek olabilir bu rakam. Ortalama bir fiyattan domain ve hosting aldığınızda yazılım bilginiz olduğunu düşünürsek size maliyeti yıllık 150 ₺ olacaktır. Eğer yazılım bilginiz yoksa buna bir de yazılım bedeli eklenecektir.

Hazır web sitesi, daha önce yazılım ve tasarımı yapılmış web sitesi anlamına gelir. Hazır web sitesi almak istediğinizde daha önce tasarım ve yazılımı yapıldığı için satın aldığınızda nasıl bir internet sitesine sahip olacağınızı önceden görebilirsiniz. Özel tasarım web sitelerine göre fiyatları çok daha uygun olduğu için web sitesi yaptırmak isteyenler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Hemen kullanmaya başlanabilecek olması en büyük artılarından biridir.

Hazır web siteleri özellikle hizmet sektöründeki teknik servisler, taksi durakları, danışmanlık şirketleri, kuaförler, nakliyat firmaları, spor salonları, kafeler, restoranlar ve kurumsal firmalar için uygundur. Bu liste sayfalarca uzatılabilir. Eğer özel bir projeniz yoksa hazır siteler tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Web sitesi yaptırırken acele etmemelisiniz. Hemen 10 farklı yerden fiyat teklifi alıp en uygun teklif veren kişiye web sitesi yaptırmanız ileride ciddi sorunlarla karşılaşmanıza ve emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir.

Öncelikle aynı sektörde hizmet veren firmaların internet sitelerini inceleyin. Gezdiğiniz internet sitelerinde dikkatinizi çeken, kendi sitenizde de olması gerektiğiniz şeyleri not alın. Nasıl bir internet sitesi istediğinizi, internet sitesinden beklentilerinizi not alın. Ve en önemlisi diğer firmaların yapmayı düşünmediği şeyleri bulmaya çalışın. İnternet sitenizde kullandığınız küçük, farklı bir özellik sizi öne çıkartabilir. Tüm notlarınızı aldıktan sonra fiyat teklifleri almaya başlayabilir ve sizin için en uygun teklifi veren firmayla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Responsive kelime olarak duyarlı anlamına gelmektedir. Responsive tasarım, web sitesinin tasarımı yapılırken bilgisayar, tablet ve cep telefonları hesaba katılarak yapılan tasarımdır.

Menünün bilgisayardan girildiğinde sayfanın üstünde yatay bir şekilde dururken cep telefonundan girildiğinde menü butonuna basıldığında aşağı doğru açılması basit bir örnektir. Cep telefonu kullanımının bilgisayar kullanımında daha yoğun olduğu bu dönemde mobil uyumlu tasarım aynı yönetim paneli gibi bir zorunluluk haline gelmiştir.

Web sitesinin popüler olması, arama motorlarında daha üst sıralara yerleşmesinin ilk şartlarından birinin güncel ve özgün içeriğe sahip olmasıdır. Güncel içerik ise ancak yönetim paneliyle sağlanabilir.

Eğer bir internet siteniz varsa veya açmayı düşünüyorsanız en çok duyacağınız kelimelerden biri SEO olacaktır. SEO kısaltmasının Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu'dur. Kısa bir şekilde açıklamak gerekirse internet sitenizi arama motorlarının istediği hale getirmek için yapılması gerekenlerin bütünü diyebiliriz.

SEO'nun temel mantığı çok değişmese bile arama motorlarının altyapısında yaptığı güncellemelerle sürekli değişim ve gelişim geçirdiği söylenebilir. Sektör dışından birinin bu gelişmeleri düzenli takip etmesi zor olacaktır. Açılan internet sitesinin arama motorlarında üst sırada çıkması için SEO danışmanlık hizmeti veren kişi ve firmalardan destek alınması gerekecektir.

Google Ads, eski adıyla Google Adwords Google arama motorunda reklam vermemizi sağlayan Google tarafından sunulan bir hizmettir.

Google Ads ile reklam vermek her ne kadar kolay görünse de amaçladığınız hedeflere çok daha kısa sürede bütçenizi doğru kullanarak ulaşmanız için kesinlikle bir uzman yardımı almanızı gerekecektir.

Jenerik alan adı, bir sözcük veya sözcük grubunun sözlükte karşılığı bulunduğu şekle sahip olmasıdır. araba.com, insaat.com, emlak.com jenerik alan adlarına örnek verilebilir. Jenerik alan adları bununla sınırlı değildir. Beyaz eşya servis hizmeti verdiğinizi düşünelim. kayseribeyazesyaservisi.com gibi bölgesel bir jenerik alan adı güzel bir seçim olabilir.

Google'nin reklamlara ağırlık vermesiyle her ne kadar önemini yitirmeye başlasa da özellikle akılda kalıcılık açısından hala faydası olmaktadır.

İnternet sitesi yaptırmak isteyen kişilerin en çok kafasını karıştıran soruların başında bu soru var. Peki neden web sitesi fiyatları farklılık gösteriyor?

Eğer doğrudan hiçbir detay vermeden sadece web sitesi yaptırmak istediğinizi söylerseniz ve buna göre fiyatlar alırsanız bu fiyatlar arasında uçurum olması çok doğaldır. Siz web sitesi istediğinizi söylediğinizde bazı kişiler tek sayfa, sadece iletişim bilgileriniz olduğu bir sayfa için fiyat verebilir, benim çok yoğun şekilde satışını yaptığım Pratik Site gibi bir hazır site yazılımı için fiyat verebilir veya sıfırdan size özel tasarım ve kodlama yapacağı bir site için fiyat verebilir. 

Fiyat almadan önce web sitesinde sizin için olmazsa olmayacak şeyleri, hedeflerinizi detaylı bir şekilde belirtirseniz daha net bir fiyat aralığında teklifler alacağınızdan eminim. Sonrasında şartları sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz firmayı seçip internet dünyasında yerinizi alabilirsiniz.

Evet, mümkün. Ama internette bazı kişi ve firmaların vaat ettiği gibi kolay bir iş değil maalesef. Kesinlikle olması gerekenlerden bazılarını sizinle paylaşmak istedim.

  1. Güncel, özgün içerikli bir internet sitesi,
  2. Aktif kullanılan bir Google My Business hesabı,
  3. Aktif kullanılan sosyal medya hesapları.

Bunları sağladıktan sonra hedef bölge ve hedef kitlenize bağlı olarak SEO çalışması ve Google Ads reklamları vermeniz gerekecektir.

Özetle şu kadar ücret karşılığında sizi Google aramalarında ilk sırada göstericem diyenlere itimat etmeyiniz.